Haber:
     
Blog
FİRMALARDA OLMASI GEREKEN İLKELER Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009
Bir işletme kurmak çok kolay. Hatta sermaye şirketi de kurabilirsiniz. Hatırı sayılır paralar da kazanabilirsiniz. Ancak günümüzde işletmenin gerçek değerini belirleyen, işletme kültürünün yarattığı ’’kurumsal değerler’’ ya da ‘’etik değerler’’ dir. Sahip olunan bu değerleri yazılı hale getirerek, gelecek dönemlere taşımak, yani kalıcı hale getirmek, günümüz işletme yönetiminde aranan, sorulan, sorgulanan kurumsal varlıklardır diyebiliriz.
 
EKONOMİK KÜÇÜLME, SAVAŞ VE KRİZLER Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009

Yıl 1929 : Büyük Ekonomik Buhran
Kaynak Ülke:Amerika
Yansıma  :Avrupa 
Sonuçlar  :Borsalar çöktü.  Üretim durdu. Tarım ürünleri fiyatı ` ların üzerinde geriledi
Türkiye tarım ürünleri ihracatı durma noktasına geldi. İhracatımız P oranında azaldı.
Sonucun sonucu:Türkiye Ekonomisi .7 oranında küçüldü.
Yıl 1943 -1945 : İkinci Dünya Savaşı

 
EKONOMİDE KÜÇÜLME NEDEN ÖNEMLİ Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009
Artık herkes biliyor. Ekonomi yılın ilk çeyreğinde ,8 gibi oldukça daraltıcı etki yaratan bir oranda küçüldü. İmalat sanayindeki küçülme oranı ,5. Yani İmalat sanayinin beşte biri imalatını azalttı. Ticaret, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde de durum farklı değil, oralarda da ciddi küçülmeler var. İnşaat sektöründeki %-18,9 luk küçülme etkisini ona bağlı destek iş noktalarını da etkiliyor. Ulaştırmadaki küçülme %-17,6, ticaret %-25,4 küçülmüş durumda.
 
TÜRKİYE EKONOMİSİNDE GELİŞMELERİN ÖZETİ Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009

Zaman zaman ekonomideki genel durumu hatırlamak, görmek ve yorumlamakta yarar var. Tüm kararlardan önce genel ekonomik durum yol gösterici olabilir.Fiyatı düzenlerken,zam  kararı alırken, borçlanırken, borç verirken, yatırım kararı verirken, şirketleri devrederken, birleşme kararı alırken, yeni kurulan şirketlere iştirak ederken hep makro ekonomik verileri bilmek, izlemek genel ekonomik gidişat hakkında bilgilenmek gerekir.

 
EKONOMİYİ OKUMAK Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009
Sürekli tekrarlıyoruz. Artık Türkiye ekonomisinde ulusal kararlar, düzenlemeler, yönlendirmeler hatta siyasal kavgaların etkisi yüzde yirmiyi geçmez. Türkiye ekonomisi ağırlıklı olarak uluslararası kurum, kuruluş, ekonomisi etkin ülkeler ve uluslararası finans ve sektörlerin  etkisi altında  yol almaktadır. Uluslararası etkileşimin bugünkü adı “globalleşme” dir. Türkiye ekonomisi 80 sonrası yaşadığı ekonomik açılım ve son yıllarda uygulanan ekonomik politikalar sonucu uluslar arası riskleri tanır hale gelmiştir. Bu riskleri tekrar hatırlatalım.
 
EKONOMİK YORUM GELECEĞİ GÖRMEK VEYA RİSK YÖNETİMİ Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009
Tüm kuruluşların temel hedefi, verilen hizmetlerde verimlilik, etkin ve ekonomik yürütülmesi olduğu bir gerçektir. Yıllarca Kamu Mali Yönetimi için temel konu, kamu harcamalarında etkinlik ve verimliliğin sağlanması olmuştur. Günümüzde de sadece özel kesim işletmelerinde değil, kamusal kaynakların kullanıldığı tüm kuruluşlarda istenen verimliliğin sağlanması için önlemler alınmakta, yönetim ve denetim sistemleri kurulmaktadır.
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 93 - 128 Toplam: 128
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.