Haber:
     
TÜRKİYE EKONOMİSİNDE GELİŞMELER Yazdır E-posta
Pazar, 12 Şubat 2012
Türkiye ekonomisinin uluslararası ekonomik gelişmelerden doğrudan etkileniyor olması, küreselleşen ekonominin doğal bir sonucudur. 2007 yılından beri kendisini hissettirmeye başlayan ABD ekonomisindeki yavaşlama önce finansal piyasalarda dalgalanma etkisi göstermiş, bu etki tüm dünya ekonomilerini ve Türkiye’yi de etkilemiştir. Sermaye ve ticaretin ülkeler arası girişinin serbest olduğu, finansal kaynakların hangi finansal kanalla gelmiş olursa olsun, tüm Dünya ekonomilerini etkilemeleri kaçınılmazdır. Önemli olan ülkeyi yöneten karar ve finansman merkezlerinin bu etkileri zamanında algılayıp uyarıcı ve yönlendirici işlev görerek etkilerin şoka dönüşmesini engellemeleridir. Genel kabul gören görüşlere göre Türkiye Ekonomisi, geçmiş yıllarla kıyaslandığında, küresel piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalara karşı kurumsal olarak daha dirençli hale gelmiştir. Ancak küresel ekonomide hissedilir sert bir yavaşlama, başta portföy yatırımcıları, yatırım tutarı-döviz kuru etkisiyle enflasyon ve büyüme rakamlarımızı etkilemektedir. 2008 yılı ilk çeyreğinde küresel finans piyasalarında ortaya çıkan değişimler, Türkiye ekonomisini etkilemiştir. Bunun sonucu olarak uluslararası kredi kuruluşları, kredi kullandırmakta isteksiz davranmakta, bu durum likidite sıkıntısı yaşanmasına neden olmaktadır.

2009 Şubat ayı sonuna gelindiğinde Türkiye Ekonomisinin genel fotoğrafı şu şekildedir.

1.    Küresel finansal kriz gerek finans kesimini gerekse reel sektörü doğrudan etkilemiştir. Bu etkinin bir yıldan fazla süreceği kesinleşmiştir.
2.    Uluslararası piyasalardan kredi teminindeki kolaylık sona ermiştir.
3.    Türk kredi piyasasında bankalar ticari kredileri durdurmuşlar, bunun yerine bireysel kredilere ağırlık vermişlerdir. Bu ise yatırımların yavaşlaması ve istihdamın daralmasına sebep olmaktadır.
4.    Dünyadaki finansal daralmaya bağlı olarak Türkiye’de 2002–2006 yılları arasında yakaladığı büyüme grafiğini geride bırakmıştır. Her ne kadar IMF 2009 yılında Dünya %2,2 oranında büyüyeceği tahmin etmişse de Türkiye’de büyüme oranının bu oranı yakalaması bile zor görülmektedir.
5.    Türkiye’de seçim ekonomisine girilmiş olmasının da etkisiyle Ocak 2009 sonu itibariyle bütçe beklenenin ötesinde açık vermiştir. Bu trendin devam etmesi halinde 2009 yılının da bir önceki yıldan daha ağır bir bütçe açığıyla yılı kapatması muhtemel görünmektedir.
6.    TÜİK verilerine göre işsizlik %13’lere yaklaşmıştır. Dış ticaret ve ödemeler dengesinde açık ise bir risk olarak devam etmektedir.
7.    Şu anda görünen ekonomiyi durgunluktan kurtarmak için uygulanacak politikalarla, enflasyonun Merkez Bankası’nın tahminlerinin ötesinde gerçekleşme ihtimali büyüktür.
8.    Özel sektörün dış borcu tüm ağırlığıyla sürmektedir.

Bütün bu göstergeler Türkiye ekonomisinin 2009 yılında zor bir yılı yaşayacağını göstermektedir.
Yorumlar (0)add
Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
az yorum | fazla yorum

busy
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.