Haber:
     
SEÇİM SONRASI EKONOMİDE YENİ ÖNLEMLER İHTİYACI Yazdır E-posta
Pazar, 12 Şubat 2012
Yerel yönetim seçimleri Dünya ve Türkiye de ekonomik koşulların ağırlaştığı bir dönemde yapıldı. Morallerin bozuk olduğu, umutsuzlukların çoğaldığı, işsizliğin arttığı bir ortamda halk yerel yöneticilerini belirledi.
    Bundan sonra siyasi yarış kısa bir süre de olsa sona erdirilecek, bunun yerine ekonomide kaybedilen zamanı tekrar kazanmak için alınmış olan önlemler ve yeni düzenlemeler gündeme gelecek.
Türkiye’nin ekonomik krizden çıkışının zamanı elbette ki küresel piyasalara çok bağlı. Ancak, daha önemlisi Amerikan ekonomisinin krizden çıkıp çıkamayacağına doğrudan bağlı. Çünkü Türkiye hem reel hem küresel sektör olarak Dünya ekonomisine entegre olduğu için bağımsız hareket etme sadece ulusal ekonomik kararlar almak yeterli olmayacaktır.
    Bununla beraber Dünya ekonomisinin Türkiye ekonomisine taşıdığı riskleri en aza indirmek, ekonominin sosyal yönüyle birlikte insani yönünü de planlamak ve buna uygun kararlar almak gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda öncelikle yeni sosyal projelerle işsiz kalanlara yaşamlarını sürdürecek iş imkânlarının sağlanması, çok sık önerdiğimiz üzere halen çalışanlar ile emeklilere birer aylık ilave ücret ödemesi  olumlu sosyal ve psikolojik etkiler yaratacaktır.
    Hükümetin ekonomiye yönelik alacağı kararlar güven ortamını geri getirdiği nokta da bankaların kredi faizlerini düşürmeleri, kullanılabilir kredi hacimlerini arttırabilmeleri imkân dâhilinde olacaktır. Bu anlamda ekonominin sosyal yönü yanında bozulan kamu finansman dengesinin yavaş bir tempoda kurulabilmesi için önlemlerin alınması da kaçınılmaz olacaktır. Kamu finansman dengesinin kurulması özellikle IMF’nin önemle üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir.
    Bugüne kadar açıklandığı söylenen 5 paketin maliyeti 30 milyar TL’nin biraz üzerindedir. Bu paketlerin krizi ne ölçüde hafiflettiği ya da ekonomiye ne gibi katkılar verdiği henüz ölçülebilmiş değildir.
    Bugün iş dünyası “kontrollü mali genişlemeden yanayız. Artık enflasyon endişesi taşımıyoruz” görüşündedir. İç talebin durma noktasına geldiği, ihracatın hızla düştüğü ekonomide küçülmeyi reddeden işsizlikteki artışı durduracak genişlemeci bir maliye politikası destekleniyor olsa da bu politika, yeni riskleri de beraberinde getirecektir. Bu nedenle seçim sonrasında yapılabilecek hususları birkaç başlık altında toplamak mümkündür.

1.    Krizi azaltmak için önlem paketleri açıklanırken, bu paketlerin mali disiplini zedeleyici, enflasyonu arttırıcı risklerinden korunmak gerekir.
2.    Bankaların sermayelerini güçlendirecek düzenlemelere ağırlık verilmelidir.
3.    Türkiye’de çok yaygın olmamakla beraber banka bilânçolarında yer alan varlıkların ayıklamalarına destek olunmalıdır.
4.    Teşvik paketleri 3’er aylık kısa süreler için değil, minimum 1’er yıllık süreleri kapsamalıdır.
5.    Kamu projelerine ağırlık verilerek ekonominin reel olarak büyümesine öncelik verilmelidir. 30.03.2009
Yorumlar (0)add
Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
az yorum | fazla yorum

busy
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.