Haber:
     

Warning: unlink(C:\Inetpub\vhosts\arslankaya.net/httpdocs/cache/cache_f9cf2a2443f966d758ce9a6ad53d8745) [function.unlink]: Permission denied in C:\inetpub\vhosts\arslankaya.net\httpdocs\components\libraries\cmslib\libraries\cache.php on line 127
İŞLETMEMİZİ NASIL BİLİYORUZ? Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2009
İki gündür işletmemizi tanımak için iyi yönetici hangi özellikleri taşımalı konusunu irdelemeye çalışıyoruz.İyi yöneticiye sahip olan işletme şanslı olmakla beraber,her iyi yöneticisi olan işletme “iyi işletme”dir anlamına gelmez. İyi yöneticiye sahip işletme rekabet ettiği sektörde  tartışmasız rakiplerine göre ölçülemez bir bilgi sermayesi farklılığına sahiptir.. Bu bilgi sermayesi yönetim dışı faktörlerin de iyi yöneticiye uyumlu ve destek verecek bir alt yapı ile birlikte karlılık ve verimliliğe ulaşır. Buradan hareketle iyi yöneticide olduğu gibi iyi işletmenin de tanımını vermek gerekir. İyi işletme; kuruluşta hangi hukuki çerçeve içerisinde faaliyet göstereceğini yani işletme şeklini doğru belirlemiş olmaktan başlar, sırasıyla aşağıda belirteceğimiz unsurların işletmede hayata geçirilmesiyle ölçülebilir bir başarıya ulaşılır. Şöyle ki;
—İyi işletme konusunu doğru seçmiş olmalıdır.
— İyi işletme İşler bir organizasyon yapısına sahip olmalıdır.
— İyi işletme sınırlı kaynaklarını yerinde ve doğru kullanan işletmedir.
— iyi işletme pazarda rakiplerini iyi inceleyen, değerlendiren, dağıtım kanallarını doğru oluşturan işletmedir.
- iyi işletme yüksek ciro yerine, karlılığı ve verimliliği hedefleyen, çok istihdam yerine, işe uygun uzman kişiyi çalıştıran işletmedir.
— iyi işletme kişi başına üretim ve karlılığı, sermayeye göre verimliliği ölçebilen işletmedir.
— iyi işletme bölünmeye, birleşmeye katılmaya ve zamanı geldiğinde küçülmeye uyum gösteren işletmedir.
— iyi işletme uluslararası ekonomik ve finansal gelişmelere göre doğru ilişki, uygun finansman, doğru yönetim ve denetim sistemini işletebilen işletmedir.
— iyi işletme kamusal yükümlülüklerini zamanında yerine getiren, böylece kamusal riskleri en az olan işletmedir.
— iyi işletme zamanında ve yeterince oto finansmana giden ancak ortaklarında da kar payı dağıtan işletmedir.
— iyi işletme ortaklarının yönetim kurulu sınırında kaldığı, yönetim komitesi gibi çalışmadığı, profesyonellere yönetimi bırakmış kurumsal bir kimlik kazanmış işletmedir.
— iyi işletme önemli projeleri geliştirebilen, gerekirse bunları başka işletmelerle birlikte yürütebilecek ortaklık kültürüne ve iş yönetim sistemine sahip olmalıdır.
— iyi işletme sahip olduğu finansal kaynakları ölçebilen, değerlendirebilen, ihtiyaç duyulduğunda finansman imkânları yaratabilecek donanımda olan işletmedir.
— iyi işletme yönetim sistemini kurmuş, bu sistemi işleten ekonomik gelişmelere ve firmanın yaşadığı kapasite artışına göre bu yönetim sistemini yeniden tanımlayabilen ve uyum gösterebilen işletmedir.
— iyi işletme işletmede sadece dışarıdan görülebilen kör noktaların asgariye indirildiği, başka bir anlatımla şirkette var olan eski yapısıyla, şirkette görünmeyen rakip yaratmayacak dinamizme sahip olan işletmedir.
— iyi işletme insan kaynaklarını iyi değerlendiren, bilgi teknolojilerini izleyen ve kullanan, araştırma ve geliştirmeye açık, katılımcı ve şeffaf yönetim oluşturmuş işletmedir.
Acaba sizin işletmeniz bu kriterlerden hangilerini sağlıyor?Şayet  bu  belirlemeler işletmenizde çoğunlukla gerçekleşmişse demek ki iyi bir işletme olma yolundasınız.Tersine bir sonuç varsa oturup nerede ne yapılabilir bunları irdeleyerek,yeniden yapılanma çalışmalarını başlatmak gerekecektir.Şayet hiçbiriyle henüz tanışmamışsanız ne iş yaptığınızı soranlara  rahatlıkla ne yaptığınızı bilmediğinizi açık yüreklikle ifade edebilirsiniz.Unutmamalı ki bazen  nerede olduğumuzun farkına varmak istemediğimiz kötü sonuçları önleyecek doğal bir fren olabilmektedir.
Yorumlar (0)add
Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
az yorum | fazla yorum

busy
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.