Haber:
     
KAPİTALİZMİN GELECEĞİNİ KİMLER ŞEKİLLENDİRECEK? Yazdır E-posta
Cuma, 13 Kasım 2009
Birkaç kez tekrarladım. Türkiye ekonomisini etkileyen, uluslararası etkileme noktalarının iyi bilinmesi ve bu noktaların ekonomimize etkilerini sağlıklı ölçmek gerekir. Bu kapsamada Türkiye ekonomisini etkileyen kurum ve politikalar, yatırım ve finansman kuruluşları, politik ve politik olmayan sivil toplum kuruluşları, yetkilendirilmiş kurumlar, uluslararası ekonomik güce sahip ülkelerin liderleri, bu ülkelerdeki ekonomik ve siyasal gelişmeler, yönlendirici ülkelerin finansal merkezleri, uluslar arası finansal kuruluşlar, çok önemli yer tutmaktadır. Türkiye ekonomisi ulusal karar noktalarının etkilerinden çok yukarıda saydığımız kurum ve kuruluşların etkileriyle yön bulmaktadır. Bu nedenle saydığımız kurum ve kuruluşların kararları Türkiye’nin borçlanma imkanlarını etkilemekte, yeri geldiğinde Türk Menkul Kıymet Borsası’nın sarsılmasına yol açmakta hatta merkezi yönetim bütçesinin finansmanını doğrudan etkilemektedir.
       Türkiye ekonomisini etkileyen uluslararası kurum, kuruluş ve etki noktalarının somut bir örneğini Financial Times’ın hazırladığı raporda somut bir şekilde görmekteyiz. Bu rapora göre kapitalizmin geleceğini etkileyen kurum ve kuruluşların lider ve başkanları olan elli isim saptanmış durumda. Bu isimler şu başlıklarla gösteriliyor.
       Politikacılar
       Merkez Bankası yöneticileri
       Düzenleyici kuruluşlar başkanları
       Kurum başkanları
       Bankacılar
       Sanayiciler
       Medya ve akademisyenler
       Ekonomistler
       İşte bu kurum kuruluş ve yetkililer kriz sonrasını yönetmek için bilgi ve kararlarına ihtiyaç duyulacak olan ‘’etki noktaları’’dır.
       Financial Times’ın raporuna göre geleceği şekillendirecek olan listeden bazı aktarmalar yapalım.
       Listenin başında elbette ABD Başkanı Barack Obama var. İkinci sırada Çin Başbakanı Wen Jiabao yer alıyor. Elbetteki 3, 4, 5. sıralarında Almanya, Fransa, İngiltere Başbakanları yer alıyor. Rusya Başbakanı Putin’den sonra ABD Hazine Sekreteri, Katar Başbakanı ve ABD Enerji Başbakanı sıralanıyor.
       Merkez Bankası yöneticilerinin ilk sırasında FED Başkanı Ben Barnenke yer alıyor. Takiben Avrupa Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası İngiltere ve Japonya Merkez Bankaları Başkanları sıralanıyor. Bu liste içerisinde İspanya Merkez Bankası Başkanı da yer alıyor.
       Kurum başkanları içerisinde IMF Başkanı, Dünya Bankası Başkanı, Dünya Ticaret Örgütü Başkanı ile Çin Yatırım Şirketi Başkanı dikkati çeken isimler olarak gözüküyor. Yine bu liste içerisinde dünyaca ünlü yatırımcı ve fon yöneticileri George Soros ile Warren Buffet’e rastlamak mümkün.
       Dünya ekonomisinin geleceğini şekillendirecek ekonomistler içerisinde kamuoyunun tanıdığı M. Roubini yer alıyor.
       Bankacılar grubunu temsilen dört önemli banka ve finans kuruluşunun başkanları, CEOları belirlenmiş. Bu bankalar BNP BARİBAS, HSBC, JP MORGAN  ve Goldman Sach yer alıyor. Sanayiciler içinde ise Nisan ve Renault hepsi ve Google’ın CEOları bulunuyor. Ayrıca medya ve akademi dünyasında üç isim bulunuyor.
        Financial Times’ın raporuna göre küresel ekonomik kriz sonrası kapitalizmin işleyiş kuralları yeniden yazılacak. Bu yazılımda dünyayı yöneten belli kurum ve kuruluşun lider başkan ve yöneticileri rol alacaklar.
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.