Haber:
     
BÜYÜMEKTEN VAZGEÇTİK YERİMİZDE NASIL KALACAĞIZ? Yazdır E-posta
Pazar, 12 Şubat 2012

Türkiye büyüme hedefini değiştirdi.%3.6 küçülmeye göre hesaplarımızı yeniden yapıyoruz.Büyümeye alışmış bir ekonomi ve bu büyümenin hızını ve oluşumunu yaratan işletmeler şaşkın.Küçülmeye odaklanmak, hesapları sil baştan yapmak kolay değil.
Ancak, işletme yöneticilerinin en büyük özelliği değişime ayak uydurabilmek  olmalı.İyi yönetici olmanın en önemli özelliği özellikle kriz dönemlerinde işletmenin kaynak ve kullanım planlamasını yeniden yapmayı başarmakta özelenebilir.

 

İyi yönetici kuracağı “kriz yönetim birimi” ile Dünyadaki gelişmeleri, Türkiye’ye  yansıması, sektörel etkiler, finansal değişimleri ,günlük izlemeli.Çünkü.süratli ve zamanında karar alabilmek  başarıyı hızlandırır.Aksi halde geç kalınan karar hiç alınmayan karardan farksız olur.İyi yönetici kriz döneminde iyimser olmak zorundadır.İyimserliği de gerçekçi bir temele oturtmalıdır.
Zor günleri yaşarken, işletmeyi sevmek, işini benimsemek, etrafına olumlu bakabilmek, negatif salgı, bakış, yayın ve etkilenme akınından uzak durmak durumundadır. Her gün, başlayan güne mutlu bakabilmek, hayatın zorluklarını bir gerçek olarak kabul edebilmek, özümsemek, kavramak, çözümlere yüreği ile sarılabilmek,vazgeçilmez bir yönetim tercihi olacaktır.Yönetici, ekip çalışması ile işletmesinin fotoğrafını net görüntüleyebilen kişi olmalıdır.Bütün bu özellikleri taşıyan yönetici zoru başarmada, sıkıntıları çözmede önde ve öncü olacaktır.Aksi halde yılgınlık enerjiyi azaltacak, maddi olmayan işletme sermayesini ve heyecanını olumsuz şekilde etkileyecektir.
Onun için yönetici kalıcı bir çözüm için işletmede en belirgin, en büyük sorun neyse oradan başlamalıdır.
Buna paralel olarak işletmenin belirgin olumlu noktalarının çoğaltılması gerekir.Neler yapabilir diye sorarsak başlıklarını da verelim.Şöyle ki ;

1    İşletmenin finansal tablolarını doğru verilerle çıkaralım.Vergi korkusuyla kayıt dışı tutulan varlık ve borçları bu tablolara yansıtalım.
2    Verimliliğimizi ölçelim.Verimi etkileyen faktörleri azaltalım.
3    Nakit Yönetimimizi gözden geçirelim.Nakit akışımızı hızlandıralım.
4    Rekabetin yeni şartlarını yeniden tanımlayalım.Alınması gereken önlemleri tartışalım.
5    Kalıcı gelir hedeflerini gerçekçi bütçelere oturtalım.
6    Varlıklarımızı, kısa ve orta vadede atıl kalabilecek olanları nakde çevirelim.
7    İyi bir borç yönetimi sistemi kuralım.
8    Risk yönetimine ilişkin çalışmaları başlatalım.
9    İç kontrol sistemini kuralım ya da geliştirelim.
Ekonomi yönetimi değişti.Yaklaşımlar değişebilir.Bizde işletme yönetim anlayışımızı revize ederek kalıcılığımızı sağlayalım.Kolay gelsin.
04.05.2009
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.