Haber:
     

Warning: unlink(C:\Inetpub\vhosts\arslankaya.net/httpdocs/cache/cache_76c2ad5a9c6688dba3c915e427294896) [function.unlink]: Permission denied in C:\inetpub\vhosts\arslankaya.net\httpdocs\components\libraries\cmslib\libraries\cache.php on line 127
EKONOMİK BÜYÜME, KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ, G20 ZİRVESİ Yazdır E-posta
Pazar, 12 Şubat 2012
Küresel ekonomik büyümenin düzenlenmesine katkı vermek amacıyla Dünya liderleri Londra’da bir araya geldi. İstikrar, büyüme ve istihdam başlıkları ile yapılan toplantı da küresel finansal kriz ve ülke ekonomilerine etkilerine çözüm aranması hedefleniyor.
    G–20 ülkeleri Dünya nüfusunun 3’te 2’sini ve Dünya milli gelirinin %90’ını oluşturuyor. IMF’nin 2009 tahmin raporuna göre, G-20 ülkelerinden Amerika’nın GSYH 14.571 milyar dolar, buna karşılık listenin son sırasında yer alan G.Afrika’nın GSYH’si 327 milyar dolar. Türkiye’nin sıralamadaki yeri sondan beşinci olarak görülüyor. Yani S.Arabistan, Endonezya, Arjantin ve G.Afrika’nın önünde yer alıyor. Türkiye’nin tahmin edilen GSYH’si 789milyar dolar olarak belirlenmiş durumda. Ülkeler sıralamasında ABD’yi Japonya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler izliyor.
Dünya liderleri 1929 yılından bu yana en büyük mali krize çözüm bulmak için Londra’da bir araya geldiler. Bu ülkelerin hepsinde temel hedef yukarıda bahsettiğimiz gibi Dünya ekonomilerinde istikrar, büyüme ve istihdamın olumlu bir noktaya çekilmesi. Ancak krizle mücadele yöntemleri konusunda ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları bu zirveye damgasını vurmuş gibi görünüyor. Zirve aynı zamanda 15.Kasım.2008 de Washington’da yapılan zirvede alınan kararların uygulama sonuçlarının değerlendirileceği o tarihten bugüne kadar ki gelişmelerin yorumlanacağı bir toplantı olarak görülüyor.
    Bilindiği üzere ABD Başkanı Obama ilk defa yurt dışında Dünya liderlerinin katıldığı bir toplantıya katılıyor. Elbette ki bu toplantılar Almanya ve Fransa’nın başını çektiği yaklaşım ile bu görüşe katılmayan ülkeler arasında ki zirve öncesi krize bakış açılarının yarışı halinde geçmesi de mümkün görünüyor.
    Türkiye’ye gelince, Türkiye’yi temsilen zirveye katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “zirvede alınacak tedbirler bakımından, özellikle serbest piyasa ekonomisinden taviz verilmemesi ve korumacı politikalara yönelim gösterilmemesi konusunda bir görüş bildiği oluşacağını düşünüyorum” dedi. Yine Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’nin de krizde uluslararası iş birliğini taşıdığı önemin farkında olduğunu, bu süreçte uluslararası iş birliği çabasına destek vermeyi sürdüreceğini belirtti.
    Başbakanın bu iş birliği yaklaşımı gerçekten bir gereklilik olup, krizin Dünya ile birlikte çözülmesi gereken uluslar arası bir olgu olduğunun somut bir tespitidir. Çünkü ülkelerin bireysel olarak aldıkları önlemler hangi boyutta olursa olsun yaranın kapanması için etkili olamamaktadır. Dünya ekonomisinin 2008 ve 2009 sorunu olan krizin giderilmesi, bundan daha ötesi Dünya ekonomisinin büyümesi için ülkelerin eşgüdüm içerisinde ortak eylem planlarına destek vermeleri gerekmektedir. Bu zirve bu anlamda da kalıcı önlemlere yönelik kararların alındığı bir toplantıya dönüşebilir.
Yorumlar (0)add
Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
az yorum | fazla yorum

busy
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.