Haber:
     

Warning: unlink(C:\Inetpub\vhosts\arslankaya.net/httpdocs/cache/cache_6e803e41a8966db75e2db7d9d2c8f8bc) [function.unlink]: Permission denied in C:\inetpub\vhosts\arslankaya.net\httpdocs\components\libraries\cmslib\libraries\cache.php on line 127
ENFLASYON YENİDEN TEK HANEDE Yazdır E-posta
Pazar, 12 Şubat 2012
Birkaç gündür devam eden vergi yazılarımıza ara vererek, güncel ekonomik konulara ilişkin bazı yorum ve değerlendirmeler yapmak istiyorum. Bugünkü konumuz Enflasyon. 2008 yılını %10’un üzerinde kapatan enflasyon 2009 Ocak ayında %9,5’e geriledi. Bu gerçekleşme baz alınarak orta vadeli yorum yapılması yanlışlıklara sebep olabilecektir. Ancak bugün için ulaştığımız rakamsal sonuçlar gösteriyor ki enflasyon düşme yönünde. Bilindiği gibi,Enflasyon, ekonomik gelişmeler nedeniyle fiyat endeksinin yükselmesidir. Enflasyon artışı bir bakıma mal ve hizmetlerin fiyatlarının sürekli artmasını ifade eder. Bu durum ise toplumu doğrudan ilgilendirir ve ekonomik sonuçları üzerinde duruması önem ve öncelik kazanır.

Enflasyon rakamları TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından oluşturulan verilere göre belirlenmektedir. TÜİK ise enflasyon rakamlarını,Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bazında açıklamaktadır. Üretici ve Tüketici fiyat endekslerini oluşturan mal ve hizmetlerin ekonomideki genel fiyat yükselişlerini yansıttığı kabul edilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon oranı Tüfe’de %9,5’e gerilemiştir. Oniki aylık ortalamaya göre ise enflasyon artış oranı %10,5’tir. Ana harcama grupları itibariyle bir ay öncesine göre en yüksek artış %3,23 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşmiştir. TÜİK verilerine göre Ocak ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültür’de %1,84, gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,46, konutta %0,70, sağlıkta %0,15 artış, eğitim -%0,01, ev eşyasında -%0,29, giyim ve ayakkabıda -%8,23 düşüş gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayına göre Tüfe’de en yüksek artış %18,67 ile konut grubunda gerçekleşmiştir.

2009 yılı Ocak ayında Üfe’de bir önceki aya göre %0,23, bir önceki yılın aynı ayına göre %7,90 ve Oniki aylık ortalamalara göre %12,81 artış gerçekleşmiştir. Aylık değişim tarım sektöründe %0,14, sanayi sektöründe %0,25 olmuştur.

Bütün bu rakamlara baktığımız zaman Ocak ayındaki enflasyon yüzdesi %0,29’dur. Geçen yılın aynı ayındaki enflasyon ise %0,8 düzeyindeydi. Ocak ayı enflasyonunun 2008 yılı aylık enflasyon düzeyinin altında kalması doğal olarak yıllık enflasyonu da düşürmüştür.

Enflasyonda yılın ilk ayında yaşanan bu düşüş Merkez Bankası’nın yayınlanan yılın ilk enflasyon raporuna da uyum göstermektedir. Bu raporda baz senaryo 2009 yılı sonunda enflasyonun %7,15’lik hedefin altına düşerek %6,8 olacağı şeklindeydi. Bu düşüşün önümüzdeki aylarda da sürmesi ekonomiyi saran duraklamanın doğal bir sonucudur. Bu tablo, temel işlevi enflasyonu makul düzeylerde tutmak olan Merkez Bankası’nın işini kolaylaştırmaktadır. Nitekim Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Ocak ayındaki son toplantısında politika faizini 200 baz puan indirmiştir. Böylece son 3 ayda yapılan toplam indirim ise 375 baz puanı bulmuştur.

Enflasyondaki düşme eğilimi makroekonomik dengeler açısından sevindirici olmakla beraber gerçek iyi haber ekonomiyi canlanmaya taşıyacak ekonomik ve finansal gelişmeler olacaktır. 09.02.2009

e-mail: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır
Yorumlar (0)add
Yorum Yazın
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
az yorum | fazla yorum

busy
 
< Önceki   Sonraki >
Copyright © 2008 Arslan Kaya. Telif Hakları Arslan Kaya' ya Aittir.